whatsapp

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

ETİKETLER

GALERİ

 • 2019 Yılının Yeni Mahsülleri Çıktı

  Günbal Arıcılık ve Balcılık olarak sürekli yenilik için emek harcıyoruz.

  2019 yılının yeni mahsüllerini almaya başladık.

  Siz değerli müşterilerimize en kaliteli ve en lezzetli balı tattırmak için Günbal firması olarak herzaman hizmetinizdeyiz. Sitemizde yer alan ürünlerimizin hepsi stoklarda mevcuttur. Size bir telefon kadar yakınız. 0.532 113 30 13 nolu telefondan bilgi alabilir, görüşlerinizi bizlere bildirebilirsiniz.

  DEVAMINI OKU
 • Orjinal Bal Donar mı?

  Bal tüketmeyi seven kişiler tarafından merak edilen orjinal bal donar mı sorusunun yanıtı ise her ne kadar evet donar olsa da aslında donma değil kristalleşmedir. Bilinenin aksine gerçek bal, zaman zaman kristalleşir.

  Zaman zaman gerçek balın kristalleşmesi, aslında bozulduğunu anlamına gelmemekte ve bal, kristalleşmiş olmasına karşın tüketilebilir.Kristalleşen bal, kristalleşmiş olan hali ile tüketilebileceği gibi kristalleşmeden önce ki haline de kırkbeş dereceden daha az ısıtarak, çözdürülür ve o şekli ile de tüketilebilir. Her iki hali ile de bal, sahip olduğu besin değerini kaybetmez.

  Gerçek olmayan yani sahte bal ise, doğanın özlerini içermemesi sebebiyle uzunca bir süre donmayabilir yani kristalleşmeyebilir. Balın, kristalize olması donması anlamına gelmediği gibi ballar, içersinde bulunan şeker türüne göre kristalize olurlar. Çam balı hemen hemen kristalize olmazken, pamuk balı ve ayçiçeği balı ise çok kısa bir zaman içerisinde kristalize olur. Aynı zamanda yayla ballarının çoğunluğu da kristalize olmakta ama bu süreç, ayçiçeği balı kadar hızlı değildir.

  DEVAMINI OKU
 • Sahte Bal Nasıl Belli Olur

  Bal kuşkusuz dünyanın en değerli besin çeşidindendir.  Bu besini yapan canlılardan arılar, görünenden öte muhteşem varlıklar olmuşlardır.Yoğun kıl örtüsüyle kaplı bu canlılar bizim ve kendilerinin içinde inanılmaz enerji harcarlar.

  Bal ve şekerin farkı

  Balı bildiğimiz şekerden ayıran çok önemli bir fark var. Şeker ancak sindirim sisteminde değişime uğradıktan sonra kana karışırken bal sindirime gerek olmadan çok suratlı bir şekilde kana karışmaktadır. Bal insan vücudunun en yüksek derecede ve en hızlı biçimde faydalanabileceği gıdadır. Ilık su ile karıştırılan balın birkaç dakika içinde vücuda enerji verdiği tespit edilmiştir.

  Şifa kaynağı bal gerçek olduğunda oldukça sağlıklı. İşte sahte bal ve gerçek balı ayırt etmenize yarayacak yöntemlerden bazıları...

  Doğanın en mucizevi besinlerinden olarak bilinen bal, pek çok hastalığa şifa kaynağı olurken kahvaltılara ve tatlılara da lezzet katıyor. Ancak son zamanlarda üretimi yaygınlaşan katkı maddeleri eklenmiş sahte ballar insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. İşte hakiki balı sahtesinden ayırt etmenin püf noktaları...

  Ambalajı İnceleyin
  Marketlerdeki bal kavanozlarının/ambalajlarının üzerinde "bal kodeksine uygundur" yazısının bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra içindekiler kısmında bal dışında glikoz, glikoz şurubu, fruktoz şurubu, şeker gibi maddeler bulunuyorsa o balın katkılı olduğunu anlayabilirsiniz.

  Şekerlenme
  Satın aldığınız balın bekledikçe kavanoz tabanından itibaren şekerlendiğini gözlemlediyseniz sahte olma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle buzdolabında 30 gün bekleyen gerçek balın neredeyse tereyağı kıvamına geldiği bilinir.

  Renk
  Sahte balların rengi çoğu zaman gerçek baldan daha açık görünür. Açık renk balları satın almamak doğru bir tercih olacaktır. Ancak her koyu renk bal gerçek bal değildir. Sahte bal üreticileri bir takım katkı maddeleri ekleyerek sahte balın da koyu renk almasını sağlayabilir.

  Koku
  Hakiki balın kokusu yoktur. Balı kokladığınızda koku alabiliyorsanız katkılı olduğu söylenebilir. Ancak her kokusuz bal hakiki değildir. Üreticiler bir takım maddelerle sahte balların da kokusunu bastırabilirler.

  Ilık Su Deneyi
  Ilık bir suya deneyeceğiniz baldan 1 yemek kaşığı kadar koyun ve bekletin. Bal gerçek ise bıraktığınız şekilde kalacak, katkılı ise çözünme yapacaktır.

   

  DEVAMINI OKU
 • Firmamız Ulusal Basında

  Günbal Arıcılık ve Balcılık olarak sürekli yenilik için emek harcıyoruz. Bizim yeniliklerimiz ve hizmetlerimiz elbette ulusal haberlerde ve programlarda yer almaktadır. 

   

   

  24 Aralık 2013 - Kanal 7 Haber - www.gunbal.com   
  Bitlisin Meşhur Balı - Mert Savaş'la Cennet Köşeler

   

  DEVAMINI OKU
Scroll