whatsapp

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

  • Murat Atlı
    Merhaba, bu ürünü nasıl temin edebilirim? Ürünler içerisine baktığımda göremedim.
  • cumhur uç
    karakovan balı

ETİKETLER

Orjinal Bal Donar mı?

Orjinal Bal Donar mı?

Bal tüketmeyi seven kişiler tarafından merak edilen orjinal bal donar mı sorusunun yanıtı ise her ne kadar evet donar olsa da aslında donma değil kristalleşmedir. Bilinenin aksine gerçek bal, zaman zaman kristalleşir.

Zaman zaman gerçek balın kristalleşmesi, aslında bozulduğunu anlamına gelmemekte ve bal, kristalleşmiş olmasına karşın tüketilebilir.Kristalleşen bal, kristalleşmiş olan hali ile tüketilebileceği gibi kristalleşmeden önce ki haline de kırkbeş dereceden daha az ısıtarak, çözdürülür ve o şekli ile de tüketilebilir. Her iki hali ile de bal, sahip olduğu besin değerini kaybetmez.

Gerçek olmayan yani sahte bal ise, doğanın özlerini içermemesi sebebiyle uzunca bir süre donmayabilir yani kristalleşmeyebilir. Balın, kristalize olması donması anlamına gelmediği gibi ballar, içersinde bulunan şeker türüne göre kristalize olurlar. Çam balı hemen hemen kristalize olmazken, pamuk balı ve ayçiçeği balı ise çok kısa bir zaman içerisinde kristalize olur. Aynı zamanda yayla ballarının çoğunluğu da kristalize olmakta ama bu süreç, ayçiçeği balı kadar hızlı değildir.

DİĞER BLOGLAR

YORUMLAR

    Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Scroll